Ośrodek w Jacznie

O miejscowości

Jaczno to mała, spokojna, urokliwa miejscowość leżąca nieopodal Dąbrowy Białostockiej. Zbliżając się do Jaczna na horyzoncie pojawiają się niebieskie kopuły cerkwi pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, a tuż za ogrodzeniem świątyni znajduje się ośrodek Bractwa Diecezji Białostocko – Gdańskiej. Miejscowość leży w odległości 90 km od Białegostoku w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nieopodal wsi pośród pól oraz kwiecistych pagórków wije się rzeka. Świeże powietrze, dużo wolnej przestrzeni zachęca do pieszych wędrówek. Na końcu wsi, na wzgórzu znajduje się prawosławny cmentarz z kapliczką. Do Jaczna można dojechać autobusem PKS, bądź pociągiem do Dąbrowy Białostockiej (wtedy do Jaczna pozostaje 5 km).

Historia ośrodka

Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko – Gdańskiej powstało w 1985 r. Od tego czasu młodzież dążyła do posiadania własnego ośrodka, w którym mogłaby samodzielnie i swobodnie prowadzić różne formy działalności. Przez kilka lat w tym celu Bractwo grzecznościowo korzystało z domów należących do różnych parafii prawosławnych.

Na początku lat 90-tych Bractwo zainteresowało się Jacznem. W lipcu 1990 roku zorganizowano pierwszy obóz roboczy. Własnym nakładem pracy oraz środków przeprowadzono remont, który pozwolił przystosować dom do przyjęcia dzieci na letni wypoczynek. Od tej pory prowadzono obozy dziecięce i młodzieżowe wykonując w międzyczasie drobne prace remontowe. Warunki pozostawiały jednak wiele do życzenia. Brak wody, ogrzewania oraz węzła sanitarnego wewnątrz budynku umożliwiał korzystanie z domu tylko przez dwa letnie miesiące, i to w ograniczonym zakresie.

W 1997 roku błogosławieństwa arcybiskupa Sawy, ówczesnego ordynariusza Diecezji Białostocko – Gdańskiej oraz parafii prawosławnej w Jacznie, Bractwo stało się opiekunem starej plebanii. W celu przeprowadzenia gruntownego remontu Zarząd Bractwa podjął decyzję o modernizacji budynku.

W tym czasie w budynku założono instalację wodno – kanalizacyjną, wymieniono podłogi, okna, drzwi, a także dobudowano specjalne pomieszczenia przeznaczone na łazienki. Powiększona została powierzchnia użytkowa poprzez zagospodarowanie poddasza.

Wszelkie wykonane prace przeprowadzono dzięki środkom finansowym uzyskanym od sponsorów oraz funduszom Bractwa, ale przede wszystkim dzięki pracy zaangażowanych w to przedsięwzięcie młodych ludzi, którzy poświęcili dużo czasu i energii, aby ośrodek tak wyglądał.

W 2008 roku został dobudowany ganek, który zimą pozwala utrzymać wyższą temperaturę w domku, natomiast latem jest miejscem do rozmów, gier itp. Drobne prace porządkowo – remontowe przeprowadzane są co roku.

Obecnie ośrodek jest w stanie przyjąć jednorazowo ok. 30 osób, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Pokoje są duże i przestronne, teren wokół ośrodka jest znaczny, znajdują się tam: mały plac zabaw i miejsce na ognisko. W domu można posiedzieć przed kominkiem, zrobić gorący posiłek, gdyż kuchnia jest wyposażona w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nami w celu odwiedzenia tego spokojnego i pięknego miejsca, jak również do współpracy.