Gowienija Bożonarodzeniowe- relacja

Gowienija dziewcząt:

„Cierpliwy do czasu dozna przykrości, ale później radość do niego zakwitnie” pod takim hasłem 16 dziewcząt wybrało się do monasteru w Zwierkach na bożonarodzeniowe gowienija.

W tym roku odbyły się w dniach 21- 23 grudnia. Rekolekcje rozpoczęły się w piątek o godzinie 17:00 nabożeństwem wieczornym. Następnie była kolacja i spotkanie integracyjne z siostrą Natalią, następnie miałyśmy okazję uczestniczyć na nocnej Liturgii. Kolejny dzień rozpoczęłyśmy modlitwą oraz śniadaniem, po czym każda uczestniczka otrzymała swoje posłuszanije (prace na rzecz monasteru). Kolejnym punktem gowienii było spotkanie z o. Piotrem Omelczukiem, który pomógł zrozumieć istotę cytatu przewodniego rekolekcji. Po wykładzie rozpoczęło się nabożeństwo całonocnego czuwania, podczas którego uczestniczki przystąpiły do sakramentu spowiedzi. Wieczorem wspólnie przeczytałyśmy modlitwy wieczorne oraz modlitwy przed Eucharystią.

W niedzielę dzień rozpoczął się od Boskiej Liturgii i przystąpienia do Sakramentu Eucharystii. W godzinach popołudniowych nastąpiło podsumowanie rekolekcji i wspólne śpiewanie kolęd. Na koniec spotkania każda z dziewcząt dostała upominek na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.

 

Gowienija chłopców:

W dniach 14-16 grudnia z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba w Monasterze w Supraślu odbyły się gowienija (rekolekcje) męskie. Uczestniczyło w nich kilkanaście osób w wieku gimnazjalnym, licealnym oraz studentów. Gowienija rozpoczęły się w piątek o godzinie 17 wieczernią w cerkwi, na którą przybyli uczestnicy. Następnie odbyła się kolacja i po niej pierwsze integracyjne spotkanie, prowadzone przez ojca Pawła Karczewskiego, który nadzorował rekolekcje.

W sobotę rozpoczęliśmy dzień od nabożeństwa o godzinie 6 rano. Potem odbyła się św. Liturgia, po której przyszedł czas na śniadanie. Następnie uczestnicy przystąpili do prac monasterskich, wśród których była m.in. pomoc w kuchni. Wszystkie prace udało się zakończyć przed godziną 12. Po tej godzinie odbyło się kolejne spotkanie z o. Pawłem na temat sakramentu spowiedzi i wszystkich pytań go dotyczących. Po wyczerpującym wykładzie przyszedł czas obiadu. Po posiłku odbyło się z spotkanie z o. Mateuszem który przybliżył nam sens postu i jego znaczenie w codziennym życiu oraz zmaganiach duchowych. O godzinie 17:00 w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy rozpoczęło się nabożeństwo całonocnego czuwania, podczas którego wszyscy uczestnicy przystąpili do sakramentu spowiedzi. Następnie przystąpiliśmy do kolacji i kolejnego wykładu poprowadzonego przez o. Pawła, tym razem na temat Eucharystii. Ojciec rozwiał wszystkie pytania na temat sakramentu. Kolejnym etapem była wspólna modlitwa przed Eucharystią – po ciemku, przy zapalonych świecach. Po całym dniu uczestnicy poszli odpocząć do swych pokoi.

Następnego dnia młodzież aktywnie uczestniczyła w Św. Liturgii – przysługując i przystępując do Eucharystii. Po Liturgii odbył się obiad podsumowujący rekolekcje.

Post Author: n.aleksiejuk